Sert Yerde Yatmanın Faydaları!

Admin Tarafından Yazılmıştır / May 20, 2022

Sert Yerde Yatmanın Faydaları!

Bazen nerede yatılacağı konusunda ortaya çıkan soru, yerde uyumanın faydalı olup olmadığıdır. Japonlar neden yerde uyumayı tercih ediyor? Hangi insanlar yerde uyumamalı? Yerde uyumanın doğru yolu nedir?
Dünyanın birçok yerinde insanlar artık yataklarda yatsa da, Japon evlerinde hiç yatak bulamayabilirsiniz. Japonlar çeşitli nedenlerle yerde yatmayı ve uyumayı tercih ediyor ve bunu sadece gelenekleri gereği ya da küçük evlerde yer kazanmak için yapmıyorlar. Aslında araştırmalar, yerde uyumanın sağlığa faydaları olduğunu göstermiştir. Aşağıda, bu Japon geleneğinin arkasındaki sebeplerin neler olduğunu görmek istiyoruz.

yerde yatmanın faydaları

Sert Yerde Yatmanın Faydaları

1) Yerde Uyumak Bel Ağrısını Hafifletebilir

Sert yerde yatmanın faydalarından biri de sırtınıza iyi gelmesidir. Sert yerde yatmak sırtınıza iyi gelir ve sizi yıllardır çektiğiniz ağrılardan kurtarabilir. Yumuşak bir yatakta uyumanın daha kolay olduğuna şüphe yok ama yatak zamanla çökerek omurganın bükülmesine ve sırt ağrısına neden olabilir. Hatta uzmanlar, yatağınız çok yumuşaksa altına kontrplak koymanızı bile tavsiye ediyor. Yerde yatarak omurga düz durur ve vücut anormal bir pozisyonda olmaz. Sizce Japon’lar neden hep yerde uyumayı tercih ediyor?

yerde yatmak faydalı mıdır?

2) Vücut Şeklini İyileştirebilir

Vücudunuz uyku sırasında doğru pozisyondaysa ve omurganız uygun bir desteğe sahipse, gün içinde sırtınızı daha rahat düz tutabilirsiniz. Yerde uyumak vücudun şeklini düzeltmeye yardımcı olur çünkü sırt yaralanmadığında ve herhangi bir problem olmadığında artık çömelme ihtiyacı hissetmeyeceksiniz.

sert yerde yatmanın faydaları nelerdir?

3) Yerde Uyumak Vücuttaki Kan Dolaşımını İyileştirebilir

Yerde yatmak vücuttaki kan dolaşımını iyileştirir çünkü vücut ağırlığınız eşit olarak dağılır ve vücudun farklı bölgelerine daha az basınç uygulanır. Normal bir pozisyonda uyumak vücuttaki kan dolaşımının düzgün olmaması nedeniyle ellerde ve ayaklarda uyuşma ve karıncalanmaları önler. Örneğin yan yatarken vücudunuzu bükerseniz, kan vücutta dolaşır ve daha sonra kalbe geri döner ve bu da kan pıhtılaşması ve varis gibi çeşitli kalp sorunlarına neden olur.

yerde yatmanın zararları

4) Yerde Uyumak Zamanında Uyanmanıza Yardımcı Oabilir

Sabahları yataktan çıkmakta zorlanıyorsanız, yalnız olmadığınızı bilin. Birçok insan alarm çaldığında yataktan kalkmak için mücadele eder ve alarmı kapatmaya çalışır. Ama yerde yattığınızda, iyi bir gece uykusu çekiyorsunuz ve yeriniz o kadar rahat değil ve dolaylısıyla tüm gün yerde yatmak istemezsiniz.

sert yerde yatmanın zararları nelerdir?

5) Yerde Uyumak Daha Ekonomiktir

Yerde uyumak cebiniz için de daha iyidir. Bir yatak ve şilte satın almak hatırı sayılır miktarda para gerektirir ve eğer doğru yatağı seçmekte hata yaparsanız, değiştirmek yine size pahalıya mal olur. Yerde uyumak size önemli miktarda para kazandırabilir.

kimler yerde yatmamalıdır?

Yerde Uyumak İçin Sadece Bir Yastık Kullanın

Başınızı rahat bir pozisyonda tutmak için başlangıçta bir yastık kullanabilirsiniz, ancak zamanla bu uyku pozisyonunun faydalarından daha iyi yararlanabilmeniz için başınızın altına yastık veya minder koymamaya çalışın.

yer yatağında yatmak

Yatmadan 2 Saat Önce Hafif Ve Sağlıklı Yemekler Yiyin

Aç karnına uyumak hiç de iyi bir alışkanlık değil! Yatmadan önce midenizin dolu olduğundan emin olun. Ancak en son yediğiniz şey ile gece yattığınız saat arasında bir aralık bırakmaya çalışın ve yediğiniz bir şeyi yatmadan önce ara öğün olarak yemeye çalışın.

Sağlıklı Gıdalar Aşağıdakileri İçerebilir:

 - Az yağlı yoğurtlar

 - Meyveler

 - Çiğ kuruyemişler

 - Sebze suyu ve….

* Şeker ve kalorisi yüksek meyveleri yemeyin.

yer yatağında yatmak faydalı mıdır?

Sert Yerde Yatmanın Zararları, Kimler Yerde Uyumamalıdır?

Zemin, üzerinde uyuyabileceğiniz en sert yüzeydir ve sert yerde yatmanın faydaları çoktur ama aynı zamanda bazı kişiler için önerilmez.

Alerjisi olan kişiler: Alerjik reaksiyonlara yatkın kişilerde, yerde kir ve toz birikmesi nedeniyle öksürük veya burun akıntısı olabilir.

Kemik hastalığı olan kişiler: Ciddi bir kemik bozukluğunuz varsa, yerde yatmak size yarardan çok zarar verir çünkü eklemlerinize daha fazla yük bindirebilir.

Yaşlı insanlar: İnsanlar hareket etme yeteneklerini kaybettikçe, yaşlı insanlar için yerden kalkmak zor olabilir.

Soğuk algınlığı: Geceleri soğuktan uyanırsanız, daha fazla üşüyeceğiniz için yerde uyumaktan kaçınmak daha iyidir.

japonlar neden yerde uyumayı tercih ediyor?

Son Söz

Sonunda, önemli kararı kendiniz vermeniz için son seçimi her zaman size bırakıyoruz. Bu yazımızda sizlere sert yerde yatmanın faydaları ve tüm olumlu yönlerini anlatmaya ve detaylı bir şekilde açıklamaya çalıştık. Ancak bu, şüphesiz, yüzde yüz  herkes için aynı şekilde çalıştığı ve her koşulda faydalı olduğu anlamına gelmez. Çünkü insanların yerde ya da yatakta uyuma konusunda farklı zevkleri hatta deneyimleri olabilir. Her insan vücudunun fiziksel tipi bile başka bir insandan tamamen farklıdır. Bu, bir kişinin birkaç on yıldan fazla bir süredir yerde yatmış olabileceği ve vücudunun bu duruma tamamen alışmış olabileceği anlamına gelir. Bu durumda ona söylediğimizi sunamayız. Çünkü hiç kimse yıllardır alıştığı yolu yeni seçeneklerle değiştirmek istemez! Ancak yukarıdaki nedenlerden birinin denemeniz için yeterli olduğunu düşünüyorsanız, mutlaka deneyin. Çünkü çoğu durumda yeni bir adım atmak, genel olarak hayatınızın gidişatını değiştirebilir ve sizin için yeni ve harika olaylar yaratabilir. Bu konuda ilginç veya önemli bir deneyiminiz varsa, yorumlar bölümünde bize yazmayı unutmayın. Çünkü bu konudaki yorumlarınızı ve deneyimlerinizi okumak için çok hevesliyiz ve hepsine memnuniyetle cevap veriyoruz. Bu makaleyi okumaktan zevk aldıysanız, diğer insanların içeriğimizden en iyi şekilde yararlanabilmesi için onu diğer arkadaşlarınızla ve sevdiklerinizle paylaştığınızdan emin olun.

En İyi Yatak Yastıklarından 6 Tanesini Tanıyın!

 

japonlar neden yerde yatar?

En Yeni Makaleler

Yatak Ne Zaman İcat Edildi?
Yatak Ne Zaman İcat Edildi?

Siz hiç yatak tarihçesini düşündüniz mü?

Daha Fazla Göster
Yastık Ne Zaman İcat Edildi?
Yastık Ne Zaman İcat Edildi?

Yastığın görünümü ile ilgili ilk bilgiler, eski Mısır firavunlarının saltanatına işaret eder.

Daha Fazla Göster
Hamileler Nasıl Uyur? Hamilelikte Yatma Ve Oturma Pozisyonları!
Hamileler Nasıl Uyur? Hamilelikte Yatma Ve Oturma Pozisyonları!

Hamilesiniz ve uyku sorunu mu yaşıyorsunuz?

Daha Fazla Göster