Mumlu kağıdın tarihçesi ve üretimi

Admin Tarafından Yazılmıştır / Dec 18, 2021

Mumlu kağıdın tarihçesi ve üretimi

Mumlu kağıdın Tarihçesi Ve Üretimi:

Mumlu kağıt, üzerine mum sürülerek su geçirmez hale getirilen bir kağıt türüdür.

Bu kağıdı su geçirmez veya yarı saydam hale getirmek için yağlama işlemi çok eskidir ve tarihçesi en azından Orta Çağ'a kadar uzanır. 19. yüzyılda, saf balmumu ile kaplanmış kağıt, nemi korumak veya dehidrasyonu ve kokuların paketlenmesini önlemek için yaygın olarak kullanılırdı.

Gustave Laguerre bu kağıdı ilk kez 1851'de negatif fotoğrafçılıkta kullandı.

Kağıt mumlama işleminde kullanılan doğal mumlar, Bay Hermann Farash'ın kağıdı kaplamak için saf parafin üretebileceği bir yöntem icat ettiği 1876'dan sonra değiştirildi. Bu yapışmaz kağıt, yemek pişirmede ve fırınlamada kullanılır ve nemi dışarıda ve içeride tutabildiği için gıda paketleme endüstrisinde çok popülerdir.

Mumlu kağıdın üzerindeki mum, herhangi bir nem transferini engellemenizi sağlar, bu nedenle bu tür kağıtlar, sandviç gibi gıdaların paketlenmesinde nemin içeri girmesini  önlemek için kullanılır.

Mumlu kağıt kullanım alanları

• Çevre dostudur.

• Tatlılara (kek, tatlı, çikolata vb.) yapışmaz.

• Mumlu kağıdın açılıp kapanması sessiz ve kullanışlıdır.

• Yumuşak ve hoş bir dokuya sahiptir.

• Kolay yırtılmaz.

• Pazarlama üzerinde olumlu bir etkisi vardır.

• Koku yapmaz.

Mumlu kağıt siparişi için tıklayınız

Mumlu Kağıt Ve Kullanım Alanları: 

Mumlu kağıt hijyenik ve anti bakteriyel olduğu için elma veya portakal gibi meyve ambalajlarında birçok kullanım alanlarına sahiptir.

Bu kağıt parafini duman çıkardığından ısıya dayanıklı olmadığı için çok sıcak fırına konulmaz ama bunun yerine parşömen kağıdı kullanılabilir.

Yiyeceklerin mikrodalga fırına dökülmesini önlemek ve kaplamak için bulaşıkların üzerine yağlı kağıt yerleştirilebilir. Çünkü mikrodalgaların bu kağıt üzerinde hiçbir etkisi yoktur ve yaygın uygulamalar için parlama noktasına ulaşmaz.

Mikrodalgada kullanılamayan plastik ve alüminyum folyo yerine bu kağıdı kullanmak daha iyidir. Çünkü plastik ısıya dayanıklı değildir ve alüminyum folyo mikrodalgaya konulamaz.

Pastane mumlu kağıdı

Diğer kullanımlar arasında cam eşyalar için koruyucu kağıt, giysiler ve kumaşlar arasındaki kağıtlar ve ayakkabılar yer alır.
Mumlu kağıt genellikle onları nemli ve taze tutan şeyleri sarmak için kullanılır. Bu kağıt suya, neme ve yağa karşı çok dayanıklıdır.
Kaplamadan önce, ürüne emprenye edilen sıvı mumu kurutmak için mumlu kağıt kontrol edilmelidir. Bu ürün farklı renk ve desenlerde boyanabilir ve ardından mum ile emprenye edilebilir.
Bu ürün ağırlıklı olarak her türlü gıda ambalajında (paketlenmiş şeker, ekmek kağıdı, ekmek kutusu, bisküvi kartonu ve paketlenmiş et ürünleri gibi) kullanılmaktadır.

Hijyenik Mumlu Kağıt:

Hijyenik mumlu kağıt, gıda ambalajı için uygun, mikropsuz bir mumlu kağıttır. Tüm pastaneler ve restoranlar Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış sıhhi mumlu kağıt kullanmalıdır. Mumlu kağıt aynı zamanda yarı saydam bir kağıt türüdür.

Yanmayan kağıt,pastane kağıdı

Ambalaj Kağıdı Çeşitleri:

Farklı endüstrilerdeki en önemli ambalaj kağıtlarından ikisi parşömen kağıdı ve mumlu kağıttır. İki kağıt arasındaki benzerliklere rağmen, her birinin farklılıkları farklı kullanım alanlarına yol açmıştır.

Önemli Not: Gıda ambalajları için mumlu kağıt baskılarında, paketlenmiş ürünlerin sağlığını korumak için bitkisel mürekkep kullanılmaktadır.

Mumlu Kağıt:

Mumlu kağıt daha cilalı bir yüzeye sahiptir ve her iki tarafı de yağlı ve parlaktır. Mumlu kağıdın her iki tarafının yağlı yapısı, onu neme ve yağa karşı daha dayanıklı hale getirerek sandviç ve fast food, et, balık ve diğer et ürünleri gibi gıdaların paketlenmesi için uygun hale getirir. Bununla birlikte, mumlu kağıdın mikrodalgada kullanılması tavsiye edilmez ve bunun için parşömen kağıdı kullanmak daha iyidir.

Mumlu kağıt siparişi için tıklayınız

Sandviç kağıdı satışı,toplu sandviç kağıdı

Parşömen Kağıdı:

Parşömen kağıdı Bir yüzü yağlı diğer yüzü daha pürüzlü, ince, yarı saydam ve beyaz bir kağıttır. Bu kağıdın farklı endüstrilerde çeşitli kullanım alanları vardır. Bu kağıdın baskı ve ambalaj endüstrisindeki uygulamaları oldukça fazladır. Parşömen kağıdı üzerine logo baskısı ürünlerinize lüks ve güzel bir görünüm kazandırmakla kalmaz, aynı zamanda firmanız için çok güçlü bir reklam ve markalaşmadır. Ürün paketleme ve satışının her aşamasında detaylara gösterilen özen, özgün ve kaliteli bir markanın göstergesidir.

En Yeni Makaleler

Aydınger Kağıdı Ne İşe Yarar?
Aydınger Kağıdı Ne İşe Yarar?

Aydınger kağıdı, katalog, broşür, zarif kitap ve promosyon hediyeleri basmak için en iyi kağıtlardan biridir.

Daha Fazla Göster
Neden Hep Yağlı Kağıt (Parşömen Kağıdı) Kullanmalıyız?
Neden Hep Yağlı Kağıt (Parşömen Kağıdı) Kullanmalıyız?

Yağlı kağıt üzerine pişen hamur işleri ondan kolayca ayrılabilir.

Daha Fazla Göster
en uygun kahve paketi nedir?
en uygun kahve paketi nedir?

Bu makalede kahve nedir ve en uygun kahve paketinin hangi paket olduğuna hep birlikte bakacağız...

Daha Fazla Göster