Saman Kağıdı Nedir Ve Nerelerde Kullanılır?

tarafından yazılmıştır Admin / Dec 16, 2021

Saman Kağıdı Nedir Ve Nerelerde Kullanılır?

Sandviç Saman Kağıt Özellikleri:

Günümüzde en önemli hedeflerden biri de en kaliteli ve tamamen hijyenik koşullarda ürünler sunmaktır. Lezzetli yiyecekleri paketlemek için saman kağıdı en uygun seçeneklerden biri olabilir. Tabii ki, bu gereksinimlerin müşteri memnuniyetinin yanı sıra yiyeceğinizin nihai kalitesi üzerinde büyük bir etkisi olabileceğinin farkında olmalısınız, bu nedenle seçtiğiniz ambalaj kağıdı sizin için oldukça önemlidir.

Pizza Altı Saman Kağıdının Özellikleri:

Saman kağıt, fast food alanındaki yeni ürünlere rağmen hala kendi hayranlarına sahip olan bir kağıttır ve fast foodlarda en önemli ihtiyaçlardan biridir. Bu kağıt aynı zamanda yüksek kaliteli samandan yapılmıştır ve aslında, uygun ambalaj kağıdı olmadan müşterilere sandviç sunmak neredeyse imkansızdır, bu nedenle restoranınızda saman kağıdı kullanmakta fayda var. Ayrıca bu ürün kesinlikle tek kullanımlıktır ve aynı kağıdı iki kere kullanamazsınız.

Saman Kağıdı Nedir?

Matbaa, ambalaj ve gazete basım sektöründeki en ucuz kağıtlardan bahsetmek istersek saman kağıdının adını unutmamalıyız. Hasır kağıt ve karton arasındaki ucuzluğu nedeniyle, genellikle ucuz basılı ürünleri veya ucuz ambalajları kontrol etmek veya basmak ve çörek ve sandviç gibi yiyecek ve atıştırmalıkları sarmak için kullanılır.

Hasır Kağıdın Tarihçesi:

Hasır kağıt üretiminin tarihi yaklaşık 200 yıl öncesine dayanmaktadır. Tam da Avrupa ve Amerika ülkelerinde ilk kağıtların kullanıldığı zamanlar. O sıralarda, saman kağıdı Kanada'da mekanik makineler vesilesiyle üretiliyordu.

Saman Kağıdı Nasıl Üretilir?

Saman uzun zamandır kağıt yapmak için kullanılmaktadır. Hasır lifleri ağaç lifleriyle aynı seviyededir ve çevre dostu el yapımı kağıt yapmak için saman hamuru kullanılır. Saman kağıt, Myanmar ve Çin ve diğer Asya ülkeleri gibi diğer ülkelerin yazlık endüstrilerinde üretilmektedir. Saman, buğday ve pirinç gibi tahılların saplarından başka bir şey değildir. Hasır kağıt veya saman kağıdı yırtılmaya karşı direnci yüksek, elastikiyeti ve mekanik dayanımı da yüksek bir kağıttır. Bu tür kağıtların en önemli özelliklerinden biri olan %100 geri dönüşüm özelliğinin yanı sıra yüksek netlik ve arşivleme özelliği de hasır kağıdın diğer önemli özelliklerindendir.

Gazete Kağıdı siparişi için tıklayınız

Saman sandviç kağıdı

Saman Kağıt Çeşitleri Nelerdir?

Pıyasada 3 çeşit saman kağıdı bulunmaktadır:

Bambu dallarından yapılmış "Bambu hasır kağıdı"

Tahıl hasat edildikten sonra yapılan "pirinç samanı kağıdı"

"Buğday samanı kağıdı"
Bu kağıtların çoğu genellikle şeffaftır, doğası gereği pürüzsüzdür ve ayrıca iyi bir emicidir. Ayrıca organik oldukları için kullanımı güvenlidir.

Saman kağıdı nerden alabilirim ?

Saman Kağıt Kullanm Alanları Nelerdir?

Hasır kağıdın birçok kullanım alanı vardır, en yaygın olarak kullanılanı gıda ve meyve gibi çeşitli ürünleri paketlemektir.

Bu tür kağıtların bir diğer kullanım alanı da yine çok yaygın olan karalamaların kullanılmasıdır. Günümüzde bu tür kağıtlar, saman kağıt bardaklar ve saman kağıt payetlerden yapılmaktadır.

Saman kağıdı  reklam için de ucuz ve uygun maliyetli olduğu için de kullanılır, ancak daha iyi renkli ve parlak kağıttan daha az geri maliyete sahiptir.

Hasır kağıt veya gazete kağıdı (sandviç kağıdı), mekanik işlemler kullanılmadan ve odun hamuru (geri dönüştürülmüş lifler) kullanılarak yapılan ucuz bir kağıt türüdür. Bu kağıt kahverengi ve beyaz renklerinden yapılmaktadır.

Desenli saman kağıdı

bu kağıdın aşağıda da olduğu üzere birçok kullanımı vardır:

 - Gazete, reklam, kitap ve broşür basımı için kullanılır.

 - Sandviç ekmek sarma ve meyve sarma gibi ambalaj sektöründe kullanılır.

 - Şablon kağıdı olarak kullanılır.

 - Büyük ham ve özgün tasarımlar ve pastel veya karakalem ile yapılan geçici tasarımlar için hızlı ve aynı zamanda geçici  sanat eserlerinde kullanılır.

 - Hastanelerde hasta yatağının altına koyulabilir.

 - Hediye paketleri için uygundur.

Saman kağıt firmaları:

 En önemli saman kağıt üreticisi ülkeler Almanya, Rusya, Çin, Hindistan, Kore ve Almanya'dır.

 • Şirket (Lee & Man)

 • Asya Kağıt Şirketi

 • Hansol Şirketi

 • Marinsky Şirketi

Bu günlerde, İnternette ve sosyal medyada daha fazla bilgi mevcut, bu nedenle saman kağıt tüketimi azalıyor. Artık Çoğu saman kağıdı gazete endüstrisinde kullanılır ve yayıncılar, taşımayı kolaylaştırmak için gazeteyi daha küçük parçalar halinde basarlar. Geçmişte, ucuz ofisler ve çek yazımı için saman kağıdı kullanılırdı.

Baskı endüstrisinde saman kağıdının uygulanması:

saman kağıtların hafifliği ve özel rengi matbaacılık sektöründe dikkate alınmasına neden olmuştur. Bu kağıtlar el çantası, hediye paketi, sanat eseri ve reklam yapımında kullanıldığı için üzerlerindeki baskı kalitesi önemlidir. hasır kağıtların matbaa sektöründe kullanılmasının en önemli nedeni, renk ve sağlamlığının yanı sıra ucuzluğu ve bolluğudur.

Sonuç olarak hasır kağıtların çevre dostu, hafif, dayanıklı ve geri dönüştürülebilirliklerinden dolayı yaygın olarak birçok yerde kullanıldığını söylemek gerekir.

Hasır kağıt nedir ve nerelerde kullanılır?

Sade saman kağıdı

en yeni makaleler

Neden Hep Yağlı Kağıt (Parşömen Kağıdı) Kullanmalıyız?
Neden Hep Yağlı Kağıt (Parşömen Kağıdı) Kullanmalıyız?

Yağlı kağıt üzerine pişen hamur işleri ondan kolayca ayrılabilir.

daha fazla göster
en uygun kahve paketi nedir?
en uygun kahve paketi nedir?

Bu makalede kahve nedir ve en uygun kahve paketinin hangi paket olduğuna hep birlikte bakacağız...

daha fazla göster
Plastik yerine kraft kağıt kullanmanın avantajları
Plastik yerine kraft kağıt kullanmanın avantajları

Bir karar vermeden önce, bilinçli bir seçim yapmak için bu çantaların her birini kriterlere göre tartmak en iyisidir.

daha fazla göster