Parşömen Kağıdı Kullanmanın Avantajları!

tarafından yazılmıştır Admin / Dec 1, 2021

Parşömen Kağıdı Kullanmanın Avantajları!

Parşömen kağıtları, pişirme için kullanılan selüloz esaslı kağıtlardır. Bu kağıtlar asitle işlenir ve pişerken yapışmaz bir yüzey verirler. Genellikle parşömen kağıdı, kağıt hamuru tabakalarının bir sülfürik asit veya çinko klorür banyosundan geçirilmesiyle yapılır. Bu işlem kağıdı jelatinleştirmek için yapılır. Yüksek yoğunluğa, stabiliteye, ısı direncine ve düşük yüzey enerjisine sahip kükürtlü çapraz bağlı bir malzeme oluşturur. Bu, kağıda iyi yapışmazlık ve serbest bırakma özellikleri kazandırır.
Parşömenden önce kullanılan en yaygın kağıt çeşidi papirüstür. Parşömen ilk bulunduğu yıllarda papirüsün popülerliği geçmekte zorlanmış olsa da sonrasında parşömen kağıdı da papirüs kağıdı kadar popüler olmuş ve kullanımı yaygınlaşmıştır. Parşömen kağıdının daha geç yaygınlaşmasının altında yatan sebebin, parşömen kağıdı yapmanın ustalık istemesi oluşu parşömen kağıdının son halini uzun denemeler sonucunda alışı olarak bilinmektedir.

parşömeni kim buldu

PARŞÖMEN KAĞIDINI KİM BULDU?

Parşömen kağıdının hikayesi konusunda pek çok farklı inanç olsa da bunlardan en yaygını parşömeni bir kütüphane müdürü olan Krastek'in bulmuş olduğudur. antik Yunan efsanesinde anlatılana göre, o dönemlerde Bergama Kütüphanesi giderek genişliyordu. Bunun üzerine Mısır Kralı Bergama Kütüphanesi'nin dönemin en geniş kütüphanelerinden olan İskenderiye kütüphanesini geçmesinden korkarak Bergama'ya yapılan papirüs ihracatına son verdi. O zamanlar Perganon'un krallığını yapan II. Eumenes halkından bir kağıt icat etmelerini istedi. Kağıdı icat eden kişiye büyük ödüller vaat edilmişti. Bunun üzerine Krastek deri parçalarını kurutup üzerine yazı yazılmaya ve çizim yapılmaya hazır hale getirmiş ve krala sunmuştur.

desenli porşömen kağıdı

Mumlu Kağıt Ve Parşömen Kağıt Arasındaki Fark Nedir?

 1. Mumlu ve parşömen kağıt arasındaki temel fark, ilgili kaplamalarıdır. Parşömen kağıdı, yapışmaz, ısıya dayanıklı bir yüzey sağlamak için silikonla kaplanmıştır ve mumlu kağıt, soya fasulyesi veya parafin mumu ile kaplanmıştır.

2. Mumlu kağıt bir mum kaplama ile yapıldığından, ısıya karşı dayanıklı değildir. Oda sıcaklığının önemli ölçüde üzerindeki herhangi bir şey, mumun erimeye başlamasına neden olur ve çok yüksek olan herhangi bir şey, mumun altındaki kağıdın alev alması için risk altında olacaktır. Parşömen kağıdı ise silikonla kaplıdır ve bu nedenle ısıya karşı dayanıklıdır. Yüksek sıcaklıklarda (450°F'nin üzerinde) bile kağıt kahverengileşebilir, ancak yanmaz.

3. Mumlu kağıt, kaplaması nedeniyle geri dönüştürülemez ve kompostlaştırılamaz. Öte yandan, parşömen kağıdı yiyecekle lekelenmişse geri dönüştürülemez, ancak yine de kompost kutusuna gidebilir.

Parşömen kağıdı ile mumlu kağıt arasındaki fark, bu konuda mumlu kağıttan daha dayanıklı olan ve mumlu kağıdın aksine daha parlak bir görünüme sahip olan ısıya duyarlılıklarındaki farklılıktır.

Parşömen kağıdı satın almak için tıklayınız

parşömen kağıt

Parşömen Kağıt Kullanmanın Avantajları:

 • Kalıbı yağlama ihtiyacını ortadan kaldırın ve yiyecekleri kalıptan kolayca ayırın
 • Haşlanmış yiyecekler hazırlamak için kullanılır
 • Pastanelerde ve fırıncılıkta kullanılır
 • Ayakkabı ve kıyafetleri kutunun içinde paketlemek için kullanılır
 • Haritalama ve kopyalamada
 • Siyah kalemle çizilebilir

parşömen kağıdının yapısı

İyi Bir Parşömen Kağıdının Özellikleri Nelerdir?

Parşömen kağıdı alırken bazı noktalara dikkat etmek gerekir ve genel olarak bu tür kağıtların kaliteli olması için aşağıdaki özellikleri taşıması gerekir:

Beyaz ve berrak renk: Bu kağıdın rengi beyaz olmalı ve her yerinde aynı görünmelidir. Piyasada bulunan ucuz sarı kağıt türlerinden bazıları iyi kalitede değildir.

Kırılmaz: İyi bir parşömen kağıdının kusursuz ve pürüzsüz olması ve yüzeyinde herhangi bir kırılma olmaması, kağıdın tamamen sağlıklı olduğunu gösterir.

Kalınlık: Kağıt, görüntünün ve ince ve büyük çizgilerin arkadan kolayca görülebilmesi için nispeten ince olmalıdır ve bu nedenle bu kağıda opak cam kağıdı da denir, ancak bu durumda çok ince olmamalıdır. çalışma veya tasarım sırasında delinebilir veya yırtılabilir.

mumlu ve parşömen kağıdın arasındaki fark

 

Düzgün olmayan bir yüzeye ve çok kalınlığa sahip kağıt çeşitleri, ışık tayfının tam olarak geçmemesine neden olabilir ve bu nedenle siyah kalem tasarımınızı doğru ve ayrıntılı olarak çizemezsiniz.

Kağıt yüzeyinin pürüzlülüğü: Bu özellik daha çok siyah kalemle çizim için geçerlidir, kağıdın yüzeyi kalemin üzerindeki etkileri iyi tutacak kadar pürüzlü olmalıdır. 

Siyah kalemle çizim yapmak için şeffaf veya parlak parşömen kağıdı kullanılmaması tavsiye edilir ve mat parşömen kağıdı bu amaç için mükemmeldir.

Parşömen kağıdı satın almak için tıklayınız

parşömen kağıt nedir

parşömen kağıdı satın al

en yeni makaleler

Neden Hep Yağlı Kağıt (Parşömen Kağıdı) Kullanmalıyız?
Neden Hep Yağlı Kağıt (Parşömen Kağıdı) Kullanmalıyız?

Yağlı kağıt üzerine pişen hamur işleri ondan kolayca ayrılabilir.

daha fazla göster
en uygun kahve paketi nedir?
en uygun kahve paketi nedir?

Bu makalede kahve nedir ve en uygun kahve paketinin hangi paket olduğuna hep birlikte bakacağız...

daha fazla göster
Plastik yerine kraft kağıt kullanmanın avantajları
Plastik yerine kraft kağıt kullanmanın avantajları

Bir karar vermeden önce, bilinçli bir seçim yapmak için bu çantaların her birini kriterlere göre tartmak en iyisidir.

daha fazla göster