Mumlu kağıt nedir ve nerelerde kullanılır?

tarafından yazılmıştır Admin / Oct 11, 2021

Mumlu kağıt nedir ve nerelerde kullanılır?

Mumlu Kağıt Nedir?

Mumlu kağıt üzerine mum yayılarak su geçirmez hale getirilen bir kağıt türüdür. Kağıdı su geçirmez veya yarı saydam hale getirmek için yağlama işlemi çok eskidir ve kullanımı en azından orta çağ'a kadar uzanır. On dokuzuncu yüzyılda, saf mumlu kağıt, nemi korumak veya dehidrasyonu ve kokuların paketlenmesini önlemek için yaygın olarak kullanılırdı. Bay Gustave La Gray mumlu kağıdını ilk kez 1851'de negatif fotoğrafçılıkta kullandı. Kağıt mumlama işleminde kullanılan doğal mumlar, Bay Hermann Farash'ın kağıdı kaplamak için saf parafin üretmenin bir yolunu bulduğu 1876'dan sonra değiştirildi. Yapışmaz mumlu kağıt pişirme ve fırınlamada kullanılır ve nemi dışarıda ve içeride tutabildiği için gıda paketleme endüstrisinde çok popülerdir. El sanatlarında da mumlu kağıt kullanılır.

mumlu kağıt nerede satılır

Mumlu Kağıt Yarı Saydam Mıdır?

Işık ileten malzemelere şeffaf denir, bu nedenle mumlu kağıt en az yağlı kağıt kadar şeffaf bir kağıttır.

Mumlu kağıt Gıda Ambalajı İçin Kullanılabilir Mi?

Fırında yemek pişirmek için mumlu kağıt kullanılması, duman çıkardığı için ve alev aldığı için önerilmez. Bu kullanımlar için yağlı kağıt daha iyi bir seçimdir. Ancak mikrodalgada, yiyecekleri örtmek veya sarmak ve dökülmeyi önlemek için mumlu kağıt kullanılabilir. Mikrodalga kullanımı için mumlu kağıt, eriyebilen plastik sargıdan veya çok tehlikeli olan alüminyum folyolardan daha iyi bir seçimdir.
Mumlu kağıt mum ile kaplandıktan sonra yüzeyi yumuşak ve şeffaf hale gelir. Diğer kağıtlardan farklı olarak, mumlu kağıda hiçbir şey yapışmaz. Mumlu kağıt üzerindeki mum, herhangi bir nem transferini engellemesini sağlar, bu nedenle bu tür kağıtlar sandviç gibi gıdaların paketlenmesinde nemin dışarı çıkmasını önlemek için kullanılır. 

mumlu kağıt siparişi için tıklayınız

Balmumu kağıdı

Mumlu Kağıt Çeşitleri:

Gıda ambalajlarında iki tür mumlu kağıt vardır: kuru mumlu kağıt ve ıslak mumlu kağıt.
Kuru mumlu kağıt aslında ağartılmış kraft kağıdıdır, kuru mumlama işlemi altında kullanılan mumlu kağıt dokularına aktarılır ve kağıdın yüzeyinde hiçbir iz kalmaz. Kuru mumlu kağıtta kullanılan mum, kağıdın dokusuna nüfuz ettiğinden ve ürüne aktarılamadığı için bu tür kağıtlar sandviç, kağıt gibi sıcak gıdaların pizza altına paketlenmesinde kullanılabilir. Kuru mumlu kağıt gibi, ıslak mumlu kağıt da ağartılmış kraft kağıdından yapılır, ancak bu tür kağıtlar ıslak mumlama işlemi altında yapılır. Nihai ürün, her iki tarafta da sözde camsı ve su geçirmez bir duruma sahiptir. Bu kağıt türü nem aktarmadığı için tavuk, et, balık ve sebze gibi ıslak gıdaların ve soğutulmuş ambalajların paketlenmesi için uygundur. Bu kağıt aynı zamanda çikolata endüstrisinde çikolataların iç ambalajı için de kullanılmaktadır.

balmumu kağıdı nerede satılır

 

Mumlu Kağıt Ve Ambalaj:

Mumlu kağıdın tüketiciler için birçok faydası vardır ve bu nedenle çeşitli ambalajlarda kullanılmaktadır. Her tür kağıt ambalajın faydaları vardır ve mumlu kağıdın faydaları aşağıdakileri içermektedir:

Mumlu kağıt çevre dostudur.

Mumlu kağıt tatlı yiyeceklere (kek, pasta, çikolata vb.) yapışmaz.

Mumlu kağıdın açılması ve kapatılması kolaydır.

Mumlu kağıt yumuşak ve incedir.

Mumlu kağıt kolay kolay yırtılmaz.

Mumlu kağıdın pazarlama üzerinde olumlu etkisi vardır.

 

Mumlu Kağıdın Diğer Kullanım Alanları

Eski zamanlardan beri tıraş bıçakları, kullanım riskini azaltmak için mumlu kağıda sarılırdı. Her türlü çikolata ve sakızın ambalajında mumlu kağıt kullanılmaktadır. Mumlu kağıt, klozetleri örtmek ve kişisel hijyen akarları için kullanılır. Fotoğrafta ışık saçılması için mumlu kağıt kullanılır. Bir dahaki sefere kağıttan bir tekne yapmak istediğinizde, suda daha uzun süre kaldığı için mumlu kağıt kullanın!

mumlu kağıt ne işe yarar

Mumlu kağıtların çeşitli ev kullanımları vardır ve kullanımlarının sınırı kendi yaratıcılığınıza kadar uzanır. Birçok kişi, üzerlerinde her zaman çok fazla toz ve yağ bulunan dolapların üst kısımlarını korumak için mumlu kağıt kullanır, böylece erişilmesi zor olan ve yalnızca mumlu kağıtlarla değiştirilen dolapların üst kısımlarını temizlemek gibi zorlu bir süreçten geçmeye gerek kalmaz. Bu yöntemi buzdolabının üstü veya erişilemeyen diğer yerler için de kullanabilirsiniz. Mikrodalgada ne ısıttığınızı umursamayan insanlardansanız ve yiyecekler her zaman etrafa saçılıyorsa, mikrodalgayı her gün temizlemek zorunda kalmamak için tabağınıza bir kat yağlı kağıt koyabilirsiniz. 

yağlı kağıt nasıl kullanılır

Mumlu kağıt, pastane tatlılarının paketlenmesinde en popüler kağıtlardan biridir. Bu kağıdın evde de birçok kullanımı var. Bu yazımızda desenli ve baskılı mumlu kağıttan ve evde yapabileceğiniz kullanımlardan bahsetmek istiyoruz. Baskılı mumlu kağıt sandviçleri sarmak ve çeşitli ürünleri sarmak için kullanılsa da, birçok sorununuza ucuz bir çözüm olabilir.

Not Ve Anı Yazmak:

Alışveriş listenizi veya günlük programınızı yazmak için tek renkli mumlu kağıt kullanabilirsiniz. Beyaz mumlu kağıt da bunun için iyi bir seçim olabilir. Bu kağıtları aynanın yanına, buzdolabına veya duvara yapıştırın ve üzerine istediğinizi yazın.

mum kağidi nerede satılır

Duvarın Örtünmesi:

Mumlu kağıt su geçirmezdir ve banyo veya lavabo duvarını kaplamak için iyi bir seçim olabilir. Baskılı veya desenli mumlu kağıtlar, su geçirmez duvar kağıdından daha ucuzdur ve değiştirilmesi daha kolaydır. Bu yüzden evinizi dekore etmek için uygun maliyetli bir seçimdir.

mum kağıdı

Dolabın Kapatılması:

Dolapların içini mumlu kağıt ile kaplayabilmenin yanı sıra desenli mumlu kağıt kullanarak duvar dolaplarını hatta kitaplık vb. süslemeler yapabilirsiniz. İstediğiniz tasarımı bulamama sorunu ile karşılaşmamak için Turang Amblaj'den beğendiğiniz tasarımlarda mumlu kağıtlar da sipariş verebilirsiniz.

balmumu kağıdı nedir

Duvarın Dekore Edilmesi:

Baskılı ve hatta beyaz mumlu kağıt ile yaratıcı şekiller oluşturabilir ve bunları duvara veya evin diğer bölümlerine yapıştırarak dekorunuzu kat kat daha güzel hale getirebilirsiniz.

yağlı kağıt yarı saydam mıdır

Baskılı mumlu kağıt su geçirmez, yağsız, kirlilik ve toz tutmaz olup her türlü gıda ve gıda dışı ambalajlar için üretilmiştir. Elbette yukarıdaki yazıda da göreceğiniz gibi desenli mumlu kağıdın evlerde pek çok kullanım alanı var, bunlardan sadece birkaçını örneklerini verdik. Baskı, tasarım, fiyat ve diğer tüm alanlardaki sorularınıza cevap almak için istediğiniz tasarım ile mumlu kağıda baskı siparişi vermek için Turang Ambalaj ile iletişime geçebilirsiniz.

mumlu kağıt siparişi için tıklayınız

parafinli kağıt nedir

en yeni makaleler

Neden Hep Yağlı Kağıt (Parşömen Kağıdı) Kullanmalıyız?
Neden Hep Yağlı Kağıt (Parşömen Kağıdı) Kullanmalıyız?

Yağlı kağıt üzerine pişen hamur işleri ondan kolayca ayrılabilir.

daha fazla göster
en uygun kahve paketi nedir?
en uygun kahve paketi nedir?

Bu makalede kahve nedir ve en uygun kahve paketinin hangi paket olduğuna hep birlikte bakacağız...

daha fazla göster
Plastik yerine kraft kağıt kullanmanın avantajları
Plastik yerine kraft kağıt kullanmanın avantajları

Bir karar vermeden önce, bilinçli bir seçim yapmak için bu çantaların her birini kriterlere göre tartmak en iyisidir.

daha fazla göster