Hasır kağıt nedir ve nerelerde kullanılır?

Admin Tarafından Yazılmıştır / Sep 29, 2021

Hasır kağıt nedir ve nerelerde kullanılır?

Hasır Kağıt ( Gazete Kağıdı ) Nedir?

Nova scotia'dan kanadalı bir şair olan Charles Franty, kağıt yapmak için odun hamuru kullanma sürecini icat eden kişiydi. Daha sonra 1844'te gazete kağıdı yapmak için ilham aldı. Beyaz ve bulanık renkli hasır kağıtlar, odun hamurunun lifleri üzerinde mekanik ve kimyasal bir işlemle yapılır. Hasır kağıtta kullanılan kağıt hamuru, onlara mat özellikler ve yüksek baskı kalitesi verir. Bu kağıtlarda kullanılan kimyasallar da gazete kağıdının sağlamlığını koruyarak kağıt üretim makinelerinde ve baskı makinelerinde tamamen güvenli kalmasını sağlar. Ayrıca, gazete kağıdı çok dayanıklıdır ve dört renkte basabilme özelliğine sahiptir, bu nedenle tüm dünyada gazeteler, reklamlar ve yayınların seri üretimi için popüler bir kağıt seçimidir. Ek olarak, hasır kağıt kutuları doldurmak (kırılabilir eşyaların taşınması için), tepsi kağıdı (restoranlarda tepsilere ve yemeklerin altına yerleştirilen kağıt), hediye kağıdı ve çeşitli ambalajlarda kullanılabilir.

hasır kağıt

Hasır Kağıt ( Gazete Kağıdı ) Nasıl Yapılır?

Hasır kağıt tipik olarak soyulmuş ağaç kabuğu ve kavak, köknar, çam ve diğer yumuşak ağaç parçalarının mekanik bir değirmende karıştırılması ve hamur haline getirilmesiyle yapılır. Bazen sert ağaçlar kullanılır. Lignin, ahşapta selüloz ve hemiselüloz ile birlikte bulunan ve oksijen ve ışığa maruz kaldığında kararan doğal bir maddedir.

Kağıttaki lingen molekülleri oksidasyondan sonra kararır ve sonunda kağıdın sararmasına neden olur. Aşırı güneşe maruz kalma ile birlikte oksidasyon süreci, gazete kağıdının kırılgan hale gelmesine neden olabilir. Odun hamuruna ek olarak, bitkisel lifler ve geri dönüştürülmüş lifler de gazete kağıdının imalatında kullanılmaktadır. Bu lifler ise ikiye ayrılır. Bunların bir kısmı mekanik işlemlerle hamur haline getirilirken bir kısmı da kimyasal işlemlere tabi tutulur. Son olarak, iki hamur birlikte karıştırılır ve böylece kolayca yırtılmayan beyaz, opak, sert bir hasır kağıt elde edilir. Daha düşük mukavemetli hasır kağıt yapmak için talaşların yalnızca mekanik bir işlemden geçmesi ve kimyasal işlemi göz ardı etmesi gerekir.

Gazete Kağıdı siparişi için tıklayınız

Hasır kağıdın üretimi, odun hamuru haline getirmek için özel makineler ve kağıt hamuru safsızlıklarını arıtmak ve çıkarmak ve kağıt yapmak için diğer ekipmanları gerektirir. Ahşap macunu istenilen konsantrasyona ulaşana kadar su ile seyreltildikten sonra su ve macun çözeltisi kağıt makinesine girer. Hamur makinenin plakaları üzerinde hareket etmeye başlayınca suyunu kaybeder ve hamurun lifleri birbirine yapışmaya başlar ve yavaş yavaş kağıt oluşur. Elde edilen kağıt daha sonra son su damlalarını kaybetmek için iki ağır silindir arasında preslenir. Bu aşamada kağıtlar kuruması için silindirlere yerleştirilir ve daha sonra büyük ölçekte sarılır. Bu büyük rulolar daha sonra tekrar açılarak kağıdı kesip istenilen boyuta gönderir.

Hasır Kağıt Çeşitleri:

kağıt hamuru nedir

Hasır Kağıdın Üç Çeşidi Vardır:

 1. Standart hasır kağıt

 2. Gelişmiş hasır kağıt

 3. Özel hasır kağıt.  

Bu üçüne ek olarak, çeşitli nedenlerle piyasada başka türde hasır kağıtlar da bulunmaktadır.

Standart Hasır Kağıt:

Dünyanın farklı yerlerindeki gazetelerin çoğu standart gazete kağıdına basılıyor. Bu gazete kağıdı ucuz ve maliyeti düşük bir kağıttır. Bu kağıdın fiyatının çok düşük olduğu doğrudur, ancak bunun yanı sıra arşivlenmemiş ve incedir. Bu tür hasır kağıtlar zamanla yıpranır ancak gazeteler genellikle geçici bir ürün olduğundan ve gün geçtikçe değiştiğinden gazete yayıncılarına herhangi bir sıkıntı yaratmıyor.

Gelişmiş Hasır Kağıt:

Normal bir gazeteyle birlikte gelen ve kağıt kalitesi açısından çok daha iyi görünen ekli boyama sayfaları ve ön sayfalar genellikle gelişmiş gazete kağıdına yazdırılır. Bu kağıt türü, standart hasır kağıttan biraz daha kalın, daha parlak, daha yumuşak ve pürüzsüzdür ve renkli baskılar üzerine çok iyi oturur. Bu nedenle gazetenin renkli kısımları bu kağıtlara basılırken geri kalanı standart hasır kağıdına basılmaya devam etmektedir.

Özel Hasır Kağıt:

Broşür ve diğer renkli baskıların dört renkte basılması ve renkleri tam olarak göstermesi gerekir, bu nedenle içlerinde kullanılan kağıdın daha kalın, yüksek renk emilimi ve yeterli mukavemete sahip olması gerekir. Yazıcıların basıncına dayanabilmesi için. Standart ve gelişmiş hasır kağıttan daha kalın ve daha güçlü olan özel hasır kağıdı kullanmak bu ihtiyaçları karşılamanın iyi bir yoludur.

Hasır Kağıtların Özellikleri Nelerdir?

 Hasır kağıt yazdırılabilir, yırtılmaz, opak, boyutsal olarak stabil ve tozu emmeyecek kadar kuru olmalıdır.
      +  Hasır kağıttaki yüksek mekanik macun yüzdesi, mürekkebi iyi emmesine ve baskı kalitesini iyileştirmesine neden olur.
      +  Hasır kağıtlar hızlı bir baskı işlemine tabi tutulduğu için makinelerden yırtılmadan çıkacak kadar sağlam ve dayanıklı olmalıdır.

Hasır kağıtların kurumasını ve şekil stabilitesini kaybetmemesi için en az %6-8 oranında su içermesi gerekir. Bu, yüksek kaliteli baskıda da önemlidir.

  •  Hasır Kağıt Nasıl Saklanır?

Yıpranmayı önlemek için, Hasır kağıdı, doğrudan güneş ışığı almayan ve ısıtma kaynağı olmayan asidik olmayan bir ortamda saklanmalıdır. İdeal olarak, depolama ortamının sıcaklığı 15 ila 20 santigrat derece ve nem oranı yüzde 35 ila 50 arasında olmalıdır. Gerekirse ortam nemi özel cihazlar kullanılarak kontrol edilmelidir.

Gazete Kağıdı siparişi için tıklayınız

Hasır Kağıdın Yaratıcı Kullanımları:

Günümüzde hasır kağıdı sadece gazete ve dergi basımında kullanılmamakta, aynı zamanda düşük fiyatı ve kabul edilebilir özellikleri nedeniyle bu kağıt türü farklı yerlerde ve farklı alanlarda kullanılmaktadır.

Hasır kağıdı nedir?,hasır kağıdının türleri,hasır kağıdının kullanım alanları

Hasır kağıdı nedir?,hasır kağıdının türleri,hasır kağıdının kullanım alanları

Hasır kağıdı nedir?,hasır kağıdının türleri,hasır kağıdının kullanım alanları

Hasır kağıdı nedir?,hasır kağıdının türleri,hasır kağıdının kullanım alanları

Hasır kağıdı nedir?,hasır kağıdının türleri,hasır kağıdının kullanım alanları

En Yeni Makaleler

Aydınger Kağıdı Ne İşe Yarar?
Aydınger Kağıdı Ne İşe Yarar?

Aydınger kağıdı, katalog, broşür, zarif kitap ve promosyon hediyeleri basmak için en iyi kağıtlardan biridir.

Daha Fazla Göster
Neden Hep Yağlı Kağıt (Parşömen Kağıdı) Kullanmalıyız?
Neden Hep Yağlı Kağıt (Parşömen Kağıdı) Kullanmalıyız?

Yağlı kağıt üzerine pişen hamur işleri ondan kolayca ayrılabilir.

Daha Fazla Göster
en uygun kahve paketi nedir?
en uygun kahve paketi nedir?

Bu makalede kahve nedir ve en uygun kahve paketinin hangi paket olduğuna hep birlikte bakacağız...

Daha Fazla Göster